Program

Elżbieta i Sebastian Pietkiewicz

22/06/18 19:00 GW Domar

ILLUSION

Kolekcja pokazuje dwie odrębne techniki dekorowania szkła – na gorąco w procesie wydmuchiwania i formowania szkła tzw. „Optyk” oraz tradycyjną, polegającą na ręcznym szlifowaniu szkła kryształowego . Falująca optyczna dekoracja znajduje się wewnątrz naczynia, natomiast z zewnątrz pokryta jest szlifem zwanym „Spitzstein”  Szorstkie ,ostre i chropowate szkło w dotyku  spotyka się miękkim i delikatnym wizualnym złudzeniem wirującego wnętrza karafki.

WAZONY „TA KULKA” , „THIS BALL”

To połączenie ręcznie formowanych na gorąco szklanych kulek z różnymi kolorowymi frytami z bezbarwnym szkłem dmuchanych do formy. Każdy jest inaczej zdobiony i jest różnej wysokości. Szlif jest „niedoskonały” jako ukłon dla pracy ręcznej zdobników, którzy na takie niedoskonałości nie mogą sobie pozwolić przy seryjnej produkcji.

Proj. Elżbieta Trzewiczek-Pietkiewicz

SZKLANKA „KUBEK” KARAFKA „BUTELKA DO MLEKA”

Inspiracją do stworzenia projektu szklanki był ceramiczny kubek,  który pochodzi z czasów dzieciństwa autora, dawniej  popularny na stołówkach i w barach mlecznych PRL-u. Kształt  szklanki pozwala na umieszczenie jednej w drugą, co zmniejsza  powierzchnię  ekspozycji, a jednocześnie pozwala na własną kompozycję  składającą się  z różnych zdobin.

ELŻBIETA TRZEWICZEK PIETKIEWICZ

Dyplom na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu u profesora Ludwika Kiczury i Kazimierz Pawlaka na Wydziale Szkła Artystycznego i Użytkowego oraz Podyplomowe Studia Aranżacji Przestrzeni Widowiskowej na Wydziale Architektury Wnętrz. Od 2008 roku nauczyciel przedmiotów zawodowych na kierunku technik technologii szkła. Od 2014 projektant w Hucie Szkła Julia w Piechowicach. Pasjonatka technologii i produkcji szkła artystycznego i użytkowego. Zajmuje się szkłem i ceramiką artystyczną. Ma w swoim dorobku liczne realizacje scenograficzne oraz aranżacje wnętrz. W 2017 roku otrzymała wyróżnienie „Must have” za kolekcję „Blanca” na Łódź Design Festival.

Brała udział w dwóch indywidualnych wystawach w Polsce i ponad trzydziestu wystawach zbiorowych w Polsce, Czechach, Rumuni oraz Francji

SEBASTIAN PIETKIEWICZ

Dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, 2001. Podyplomowe Studium Przestrzeni Scenicznej na Wydziale Architektury Wnętrz ASP we Wrocławiu, 2003.

Po studiach pracował jako projektant w hutach szkła: Huta Szkła Kryształowego “Sudety” w Szczytnej, Huta Szkła Gospodarczego Ząbkowice w Dąbrowie Górniczej, Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach oraz Huta Szkła Gospodarczego Zawiercie w Zawierciu. Od 2013 roku jest głównym projektantem w Hucie Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach. We współpracy z Leroy Merlin i Instytutem Wzornictwa Przemysłowego zaprojektował modułowe doniczki w ramach kampanii “Dobrze Zaprojektowane”, 2011. Wyróżnienie “Must Have” za kolekcję “Metropolis”, oraz za Zestaw Śniadaniowy nr 1 wchodzący w skład kolekcji “Polski Stół”, Łódź Design Festival, 2016. Wyróżnienie Must Have za kolekcję Blanca 2017.

Udział w wystawach zbiorowych :

w Czechach, Polsce, Rumuni, Francji , Niemczech, USA oraz Seulu , m.in.: “Polski Stół”,na Łódź Design Festival 2015, “Polski Stół” na Wanted Design, Nowy Jork 2016, “Kultowe formy” na Seoul International Hand made Fair 2017.  Międzynarodowy festiwal designu „Czech design week” Praga 2017; „Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989” 2018 Muzeum Narodowe Kraków

Udział w wystawach indywidualnych:

Kultowe formy – Sebastian Pietkiewicz – wystawa zorganizowana w ramach projektu: Tak, kupuję polski design! – Galeria

Galeria BB, Kraków 2016