Program
22/06/18 19:00 GW Domar
Serwis zaprojektowany dla wytwórni porcelany Kristoff. Inspiracją kolekcji stał się cyrk. W projekcie wykorzystano tradycyjną zastawę stołową, na którą naniesione jest szlachetne złoto i motyw cyrku. Klasyczny fason został ożywiony postaciami z aren. Na talerzykach i filiżankach tańczą baletnice, klauni i kuglarze. Jest to próba zatrzymania odchodzącej tradycji cyrkowej na szlachetnym materiale, jakim jest delikatna i krucha porcelana. Jednocześnie zestaw jest na wskroś nowoczesny, kolorowy i magiczny. Kolekcja Circus zdobyła wyróżnienie Must Have na Łódź Design Festival 2012 oraz nominację Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej do Wydarzenia Roku.
Marek Mielnicki
Projektant, grafik, fotograf, muzyk amator. Ukończył Politechnikę Poznańską oraz Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jest twórcą wszechstronnym. Jako grafik specjalizuje się w małych formach, ilustracjach, tworzeniu identyfikacji wizualnych, layoutów magazynów i stron internetowych. Ale projektuje także przedmioty użytkowe i wnętrza. Nie boi się eksperymentować z różnymi materiałami i formami. Dużą wagę przykłada do recyklingu, dlatego w 2012 założył firmę Boxeme Steel Tailors, która przetwarza używane kontenery morskie w różnego rodzaju obiekty użytkowe – punkty sprzedaży, biura obsługi klienta, showroomy, sklepy, piwiarnie i lokale gastronomiczne. Z Joanną Miklaszewską i Radkiem Spassówką tworzył grupę artystyczną Minilabiści. Obecnie mieszka i tworzy w Warszawie. Prowadzi multidyscyplinarne studio projektowe Veryniceworks oraz koszulkowy label Shirtee.
Kolekcja zaprojektowana dla marki Kristoff. Jest hołdem dla odchodzących w zapomnienie przedstawicieli humanizmu. Współczesne grafiki naniesione na porcelanową zastawę z kolekcji „Fryderyk” (produkowanej w wałbrzyskiej fabryce porcelany nieprzerwanie od 1936 roku), przedstawiają wizerunki postaci takich jak Nikola Tesla, Ada Lovelace, Claude Levi-Strauss, czy Lou Salome. Towarzyszą im ponadczasowe cytaty umieszczone obok sylwetek autorów. Projekt zyskał uznanie zarówno w kraju jak i za granicą. Otrzymał wyróżnienie – Must have! Na Łódź Design Festival w 2013 roku. Kolekcja była również prezentowana m.in. na Festiwalu Przemiany w Warszawie (2013 r.), Salone Internationale de Mobile (2013 r.), wystawie Od „Kristera do Kristoffa“ we Wrocławiu (2013 r.) oraz „Inno Design Tech Expo” w Hong Kongu (2013 r.)
KAJA KUSZTRA
Mieszka i pracuje w Warszawie. Ukończyła Wydział Wzornictwa Przemysłowego na ASP w Warszawie w pracowni dr Artura Frankowskiego, wcześniej studiowała filozofię. Zajmuje się grafiką wydawniczą, ilustracją i tożsamością marki. Razem z Joanną Jurczak współtworzyła radio internetowe Late 90s Bedroom.
CRAFTMASTER
Porcelana jest szlachetnym, lecz trudnym technicznie medium dla dekoracji. Jezierski do porcelany podszedł (pod względem techniki artystycznej) bardzo klasycznie, jednak odwołał się do wydawałoby się do zupełnie nieprzystającego tworzywa, jakim jest tkanina (użycie estetyki hafciarskiej). Przenikanie się klasycznego fasonu porcelany, jako środka przekazu, z awangardową formą wizualną, kojarzącą się nieco z surrealizmem, daje doskonały przykład sztuki ponowoczesnej, znajdującej zastosowanie we współczesnym wzornictwie użytkowym.
TYMEK JEZIERSKI
Rysownik, ilustrator, plakacista o artystycznym zacięciu. Jego najbardziej rozpoznawalne projekty to m.in. seria plakatów imprez dla klubokawiarni Chłodna 25 w Warszawie, a także rysunki do komiksu na temat powstania warszawskiego „Ostatni koncert”. Jest członkiem agencji ILLO, zrzeszającej czołowych polskich ilustratorów, a także jednym z artystów wymienionych w rankingu 200 najlepszych ilustratorów na świecie według „Lürzer’s Archive”. Tymek Jezierski prezentuje bardzo zdecydowane i niezwykle intrygujące podejście do projektowania graficznego. Pracuje na wielu płaszczyznach: od czasopism i publikacji książkowych po projekty realizowane w przestrzeniach publicznych i domowych. Jest jednym z artystów współpracujących z Kiss My Wall – agencją wykonującą na zamówienie murale we wnętrzach.
WHITE BREAKFAST
Inspiracją dla kolekcji „White breakfast” była biel, bazowy kolor porcelany. Biel uzupełniona jest o delikatne elementy w kolorach pastelowych. Materia porcelany dzięki temu staje się medium dla przekazu artystycznego, a te dwa elementy mieszają się i wzajemnie przenikają, jak mleko w porannej kawie. Grafiki budzą pozytywne skojarzenia i dobrze, pozytywnie nastrajają na przyjemny i spokojny początek dnia… Aż się chce powiedzieć „Smacznego!”.
MAGDA PILACZYŃSKA
Graficzka i ilustratorka z Warszawy. Ma szczególny sentyment do porcelany. W jej twórczości dużo jest inspiracji latami sześćdziesiątymi. Stosuje graficzne układy kolażowe z widocznym wpływem polskiej szkoły plakatu. Łączy nie tylko techniki, ale także materiały.