menu

zamknij

Program

Monika Tatiana Idzikowska Shibori – Slow colors

29/09/23 10:00 poziom 0, przy salonie Kuchnika

Najważniejszą inspiracją dla tej wystawy była sztuka Japonii, tradycja Kasane-irome, warstwy kolorów oraz stare techniki barwierskie – itajime shibori i arashi shibori, poszerzone o techniki własne. Technika barwienia tkanin shibori ma ponad 1500 lat i niestety jest już tradycją zanikającą.

Zderzenie geometrii i miękkości tkanin

Prezentowana w Galerii Wnętrz Domar kolekcja jest częścią projektu Between the Lines oraz Takotsubo. Droga shibori, obydwie wystawy Moniki Tatiany Idzikowskiej pod patronatem Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.
Wystawie towarzyszyć też będzie unikatowe kimono, prezentowane w Muzeum Manggha w ramach wystawy Kimono Nieskończone inspiracje. Kolekcja składa się z lnianych, bawełnianych i jedwabnych, ręcznie farbowanych, unikalnych tkanin.
Technika barwienia tkanin shibori ma ponad 1500 lat i niestety jest już tradycją zanikającą.

Shibori -slow colors to w pewnym sensie w mikroskali droga i odsłona różnych przestrzeni zastosowania koloru i technik barwierskich, zarówno w sztuce, jak i w życiu codziennym, w domu.
Proces powolnego składania tkanin, ma wiele z medytacji, farbowanie uczy pokory, kolor, jego wibracje i połączenia odnoszą się często do przyrody, oddają jej piękno i przenoszą je w formie tkanin dekoracyjnych i obrazów do naszych domów.

Wierzę, że kontakt z pięknem, kolorem podnosi jakość życia, tak samo jak wyszukanych dźwięków, do szczęścia potrzebujemy bodźców kolorystycznych i sensualnych miękkich tkanin.

Dla mnie jest to to opowieść o kolorze, o pozawerbalnej formie komunikacji jaką są barwy.

 

OFICJALNE OTWARCIE WYSTAWY O GODZ.19.00

Monika Tatiana Idzikowska
Artystka, projektantka mody. Wrocławianka. Znana z rzeźbiarskich form -kreacji high fashion, projektantka kimon, twórczyni wielkoformatowych tkanin shibori. Autorka ponad 20 kolekcji high fashion, projektuje modę na poziomie artystycznym. Tkaniny i kimona, które tworzy od samego początku zyskały uznanie Muzeum Sztuki i Techniki Manggha i kolekcje te są objęte patronatem muzeum. Tkaniny, obrazy i kreacje tworzone ręcznie przez artystkę prezentowane są w galerii autorskiej we Wrocławiu, Maison Idzikowska ul. Szewska 24