×

Wyszukaj

Jak dobrać oświetlenie w pokoju dziecka? Część 1

Porady

Wiemy, że pokój dziecka to  przestrzeń  wielofunkcyjna- łącząca w sobie sypialnię, bawialnię, pokój nauki i wiele innych, które wykreuje w swojej wyobraźni nasze dziecko. Jednak nie wystarczy zaplanowanie ”kącików” lub stref spełniających różne funkcje. Pamiętać musimy także o potrzebach wynikających z różnych etapów rozwoju fizycznego.

  1. Maluszek – duże wyzwanie

Nie zapominajmy,  że większość czasu niemowlak spędza leżąc i patrząc w górę, dlatego należy starannie dobrać oświetlenie główne. Najważniejsze jest eliminowanie tzw. olśnienia czyli bezpośredniego blasku, które może drażnić delikatne oczy dziecka  – wybierz więc lampę, w której źródło śwaitła (żarówka, led) są przysłonięte i dostarczają miękkie, rozproszone, łagodne światło.

Po drugie – stwórz kilka stref świetlnych – kinkiety boczne z miękkim, ciepłym  światłem oraz oświetlenie górne. Dlaczego to jest ważne – ponieważ możemy dostosować natężenie światła do aktualnych potrzeb – pory karmienia, przewijania, snu czy zabawy. Warto też wykorzystać możliwość regulowania ilości światła w pokoju. Pamiętaj też o tym, że miękkie, ciepłe światło sprzyja odpoczynkowi a ostre, chłodne – czynnościom pielęgnacyjnym czy karmieniu.

 

UWAGA: wszelkie elementy elektryczne czy rozgrzewające się źródła światła muszą być poza zasięgiem dziecka!!!

 

  1. Ruchliwy, ciekawski kilkulatek

Dziecko wkroczyło w czas eksploracji, zwłaszcza że może poruszać się samodzielnie, dlatego  dniem i nocą przemierza swój pokój jak wyspę skarbów. Dlatego najpierw pomyśl o oświetleniu, które sprzyja nocnym bezpiecznym  wędrówkom po pluszaka z półki albo do łozka rodziców bo dziecku coś przykrego się śniło… Możesz oczywiście wykorzystać kinkiety z regulowanym światłem, ale także przenośne lampkiu nocne umiejscowione w róznych punktach blisko łóżka lae także ośwuetlenie komunikacyjne czyli oprawy wpuszczane – zamontowane nieco powyżej linii podłogi. Takie lampy oświetlają drogę ale nie rozbudzają zbytnio malca.

Centrum Ustawień Prywatności

Analityka

Wykorzystujemy cookies do śledzenia statystyk strony, takich jak liczba osób odwiedzających, rodzaj systemu operacyjnego i przeglądarki internetowej wykorzystywanej do przeglądania strony, czas spędzony na stronie, odwiedzone podstrony etc. Korzystamy w tym zakresie z Google Analytics, co wiąże się z wykorzystaniem plików cookies firmy Google LLC.

_ga,_gid
_ga,_gid