07.02.2017
Czerwień we wnętrzu
Barwa pasji, namiętności, życia – czerwień. Nie jest łatwym przeciwnikiem, jeśli idzie o wyposażenie wnętrz. W ciemnych tonacjach jest równie elegancka i wymagająca co czerń. Potrafi być potężnym ładunkiem energii, dodać pomieszczeniom ciepła i przytulności, ale bywa też niebezpieczna ze względu na swą intensywność – w nadmiarze może działać zbyt pobudzająco... wywołuje aktywność, która może przerodzić się nawet w agresję!

Jak stosować czerwień we wnętrzu?

Z pewnością nie w nadmiarze! Wystarczy kilka akcentów, by nadać wnętrzu odpowiedni klimat. Mogą to być dodatki typu poduszki, narzuta, wazony, donice, misy, lampy czy obraz – wzmocnią potencjał i wyrazistość całego wnętrza, ale nie będą wprowadzać chaosu i negatywnie oddziaływać na emocje.
 
Należy unikać czerwieni w pokojach dzieci – te zazwyczaj z natury obdarowane się niespożytą energię więc jej pobudzanie jest raczej mało pożądane!
 
Można, oczywiście, pokusić się o czerwoną sofę albo szafkę i potraktować je jako element dominujący, zwracający uwagę, wtedy nie tylko proponujemy postawić na czerwień, ale i kontrastowy Styl, np. klasycystyczna komódka w neutralnym industrialnym wnętrzu lub miękka czerwona sofa w minimalistycznym pomieszczeniu typu Scanii. Co najważniejsze w takim zestawieniu, to neutralne tło dopełniające i harmonizujące całą przestrzeń.  Równowaga zostaje zachowana.

Czerwień w salonie

Ze względu na właściwości czerwieni, nie będzie ona polecanym wyborem we wszystkich wnętrzach.  W salonie barwa czerwona przyciąga do siebie ludzi, stymuluje rozmowę i dodaje energii. Wprowadzenie kilku elementów czerwonych doda salonowi charakteru, a jednocześnie dociepli go wizualnie – szczególnie w jesienno-zimowe wieczory. Tu ciekawym rozwiązaniem jest pomalowanie na czerwony, rubinowy czy burgundowy kolor jednej ściany lub jej fragmentu, co zwróci uwagę, ale nie zdominuje wnętrza.

Czerwień w kuchni i jadalni

W kuchni i jadalni czerwień też się poczuje dobrze – można ją potraktować jako element funkcjonalno-dekoracyjny i zainwestować w czerwone drobne AGD i/oraz np. oldschoolową czerwoną lodówkę. Można też potraktować czerwień i jej oranżowe odcienie jako kolor podstawowy mebli, wtedy warto pamiętać, aby nie przesadzać z liczbą kolorów, aby nie przeładować pomieszczenia. Czerwień, pamiętajmy, pobudza apetyt co oznacza, że w takiej kuchni czy jadalni będziemy więcej jeść :) Ma to dobre strony w przypadku dzieci-niejadków - serwujmy im dania na czerwono-pomarańczowych talerzach, może wpłyną pozytywnie na ich łaknienie.

Czerwień w łazience

Z pewnością łazienka też jest miejscem, w którym możemy swobodnie stosować kolor czerwony – przebywamy tu stosunkowo krótko :) - o poranku doda nam energii i pozytywnie nastroi na kolejne godziny dnia.
Inaczej jest z sypialnią - tutaj zdania są podzielone. Z jednej strony czerwień jest gorąca i płomienna-kojarzona z namiętnością i miłością, więc taką sypialnię możemy sobie stworzyć; z drugiej strony jest to też miejsce wypoczynku, relaksu, wyciszenia i uspokojenia, a temu akurat kolor czerwony nie sprzyja...zatem każdy wedle siebie musi tutaj spór rozstrzygnąć :)

Z jakimi kolorami czerwień tworzy najlepszy duet wzorniczy?

Na pewno bardzo dobrze się czuje w towarzystwie wszelkich odcieni szarości, bieli oraz czerni – takie zestawienie czyni wnętrze nowoczesnym i kontrastowym.
 
Ciemna czerwień, w odcieniach wina połączona z drewnem świetnie komponuje się we wnętrzach klasycznych czy stylizowanych na domek górski. Jest też nieodłącznym elementem we wnętrzach orientalnych.
Ta strona używa plików cookies w celu zbierania informacji statystycznych oraz personalizacji ustawień serwisu. Więcej