27.03.2017
Tarasujemy!
Z roku na rok coraz więcej uwagi poświęcamy urządzeniu naszych tarasów i balkonów. Stają się one azylem wygody, relaksu, wypoczynku na zewnątrz. Głównym trendem staje się  takie zaprojektowanie balkonu czy też tarasu, by stanowiły one przedłużenie naszej części mieszkalnej. Powstają zatem zewnętrzne strefy wypoczynku z sofami, narożnikami, fotelami, ławami jak również jadalnie, gdzie w gronie rodziny lub znajomych można biesiadować godzinami. Co za tym idzie, mamy potrzebę, by nasz zewnętrzny „pokój” prezentował się elegancko. I takie są coraz częściej meble zewnętrzne- coraz częściej  przypominają meble przeznaczone do wnętrz, ale dzięki materiałom, z których są wykonane, świetnie czują się na powietrzu i nie grożą im ani ulewne deszcze, ani nadmierne nasłonecznienie... Tradycyjne materiały, wykorzystywane w produkcji mebli ogrodowych czyli  drewno  teakowe i rattan, zawsze będą miały swoich zwolenników.
 
Coraz częściej i śmielej jednak wkraczają na tarasy  meble wykonane z materiałów odporniejszych na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia - meble z materiałów syntetycznych, z których najbardziej popularny jest technorattan - lekki, odporny na graniczne temperatury, promienie UV, a co najważniejsze ekologiczny! Ponieważ lubujemy się w tym,  co naturalne to i  kolorystyka mebli zmierza ku naturalności-zatem kolory ziemi, odcienie szarości,ale i mogą pojawiać się mocniejsze akcenty kolorystyczne w poduchach czy innych dodatkach. W formach i stylu mebli ogrodowych  dominuje styl minimalistyczny, często z modułowymi sofami, których i siedziska,i oparcia wyściełane są miękkim i poduchami.
 
Ciekawym bardzo nowoczesnym rozwiązaniem są także różne formy wykonane z poliuretanu-mogą być to siedziska-często podświetlane, co wieczorem  robi nieziemskie wrażenie,  lampy ogrodowe – również pływające np.w oczku wodnym. Innym dopełnieniem świetlnym mogą być bardzo modne latarenki różnej  wielkości.

zdjęcia: DAMNET

Idąc tropem naturalności, za którą tak  tęsknimy, stosujmy na tarasach naturalne podłoża. Od wielu lat prym wiedzie drewno i kamień albo ich kompozytowe odpowiedniki rewelacyjnie imitujące każdy z tych materiałów. Jeśli zdecydujemy się na  naturalne drewno, wybierzmy egzotyczne, chociaż w naszych warunkach może być to także modrzew,dąb czy buk. Ze względów praktycznych – vide: atmosferycznych częściej wybieramy elementy kompozytowe, które przewyższają pierwowzór swą odpornością, nie wymagają też tak częstej i intensywnej pielęgnacji. Zawsze świetnie sprawdzi się także kamień naturalny-można wybierać spośród wielu gatunków piaskowców,sjenitów czy granitów. Często stosowanym materiałem są także płytki mrozoodporne,czy wszelkiego rodzaju płytki klinkierowe albo betonowe – rozmaitość kolorystyczna jest tak szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie.
 
Warto zaznaczyć, że taras z desek drewnianych wymaga corocznej renowacji – przed rozpoczęciem sezonu letniego należy go poddawać prostym zabiegom konserwacyjnym-czyli po dokładnym oczyszczeniu – trzeba taras zaolejować lub zabezpieczyć impregnatem do drewna. Przy podłożu kompozytowym takie przygotowanie do sezonu nie jest konieczne.

zdjęcia: Wzorcownia nr 1, PEBEK

Ta strona używa plików cookies w celu zbierania informacji statystycznych oraz personalizacji ustawień serwisu. Więcej